Sporta federācijas iebilst pret iecerēto jauno treneru sertifikācijas kārtību

LETA
20:40, 15. marts 1

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iecere reformēt sporta speciālistu (treneru) sertifikācijas kārtību, kuras rezultātā strādāt par treneri nedrīkstēšot lielākā daļa C kategorijas trenera sertifikātu ieguvušo sporta speciālistu, Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) ieskatā nav atbalstāma.

Tā šodien LSFP kopsēdē norādīja padomes prezidents Einars Fogelis. Viņš pastāstīja, ka iecerētās pārmaiņas nozīmē to, ka treneriem, kuri ieguvuši C kategoriju, lai turpinātu darbu trenera amatā, būtu nepieciešams studēt Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju, kas ir vienīgā augstskola, kas atbilst izmaiņu projektā paredzētajai iegūstamajai izglītībai. LSFP kopsapulcē pret to iebilda sporta nozares pārstāvji, aicinot nesagraut gandrīz 15 gadus pastāvējušo sporta treneru sertifikācijas kārtību, bet gan uzlabot esošo sistēmu un ieviešot tajā trūkstošo, bet būtisko kontroles mehānismu.

Fogelis uzsvēra, ka jaunā kārtība radītu situāciju, ka virknei ļoti labu treneru nāktos kļūt par treneru palīgiem.

Saskaņā ar spēkā esošo regulējumu, lai strādātu par treneri, ir nepieciešams sertifikāts, izņēmums ir sporta studiju programmu absolventi, kas pirmos piecus gadus pēc diploma iegūšanas ir tiesīgi strādāt bez sertifikāta, kā arī ir atsevišķi nosacījumi, kurus izpildot, tiesības strādāt par treneri var saņemt sporta studiju otrā kursa studenti. Sporta speciālistu (treneru) sertifikācija iedalās trīs kategorijās - uz A un B kategorijas sertifikātu var pretendēt speciālisti ar augstāko izglītību sportā, A kategorijai papildus nepieciešami audzēkņu augsti sasniegumi sportā; savukārt C kategorijas sertifikātu iespējams saņemt, apgūstot profesionālās pilnveides programmas un nokārtojot sertifikācijas eksāmenu LSFP. Visos gadījumos ir nepieciešams saņemt arī attiecīgā sporta veida federācijas atzinumu.

Fogelis aicināja IZM uz konstruktīvu dialogu un sporta nozares iesaisti IZM ģenerēto reformu īstenošanā, atzīstot, ka nozare ir pārsteigta par "radikālo reformu treneru sertifikācijai, kurā pietiktu ar rūpīgi pārdomātām korekcijām esošajā kārtībā, kā arī būtu ieviešams atbilstošs kontroles mehānisms".

Kopsapulces laikā tika uzsvērts, ka nav skaidrs, kādi ieguvumi ir sagaidāmi no regulējuma projektā paredzēto izmaiņu ieviešanas, tāpēc, lai nodrošinātu nozares līdzdalību, IZM tiek aicināta izveidot darba grupu situācijas izpētei un noteikumu projekta izstrādei. Diskusija un konstruktīva sadarbība par piedāvātajām reformām palīdzētu sasniegt gan augstus treneru kvalifikācijas standartus, gan nodrošinātu regulējuma kvalitatīvu izpildi, vienlaikus būtiski nepalielinot birokrātisku un administratīvu slogu, uzskata LSFP.

Kopsapulcē tika pausts, ka piedāvātais regulējums vēl vairāk apgrūtina treneru darba atbilstības un kvalitātes uzraudzību, neskatoties uz to, ka uzraudzības procesa mehānisms joprojām nav ticis ieviests. LSFP ieskatā IZM piedāvātais regulējums neatrisina nevienu no C kategorijas programmas sākotnējiem uzdevumiem - atvieglot pieredzējušu sporta speciālistu piesaisti treniņu darbam, mazināt nesertificēto treneru skaitu un kopumā mazināt sporta speciālistu trūkumu.

Komentāri (1)
Renars-Janis Bronka pirms 1 mēneša

Labdien . Vai šajā jautājumā ir nonākuši pie kāda lēmuma?

Atbildēt

Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem

Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem