Sporta muzejā atklāta leģendārajai basketbolistei Semjonovai veltīta izstāde

Mārtiņš Mālmeisters, Latvijas Olimpiskā Komiteja
9:08, 22. augusts 0

Latvijas Sporta muzejā tika atklāta leģendārajai basketbolistei Uļjanai Semjonovai veltīta izstāde "Es mīlu šo spēli".

Semjonova šogad 9.martā svinēja savu 65. dzimšanas dienu.

1993.gada 10.maijā Basketbola dzimtenē Springfīldā Slavas muzejā nominēja Latvijas 20.gadsimta, Eiropas un pasaules izcilāko basketbolisti Uļjanu Semjonovu. Savā vēsturiskajā runā Uļa pateicās savai valstij Latvijai, komandas biedrenēm un pretiniecēm. Pēc vārdiem angļu valodā „Es mīlu šo spēli”, atskanēja aplausi. Likās, ka tie nekad nebeigsies. Tāpat kā nekad nebeigsies mūsu sajūsma par šīs neparastās sievietes dzīvi, tituliem, apbalvojumiem, komandām un cilvēkiem, ar kuriem U.Semjonovai nācās būt kopā daudzu gadu garumā, piedzīvojot neskaitāmas uzvaras basketbola laukumos.

Izstāde par godu U.Semjonovas 65 gadu jubilejai ir neparasta, jo pirmo reizi mūsu sabiedrība – mazi un lieli – sportotāji un nesportotāji, varēs redzēt tik vērienīgu un lietām bagātu ekspozīciju ar atskatu Uļas paveiktajā.

Viņa ir daļa no pasaules basketbola vēstures, divdesmit gadus atradusies pašā basketbola spicē, sākot ar pašmāju TTT Rīga triumfu, kas noslēgusies ar ierakstu Ginesa rekorda grāmatā, līdz PSRS izlasei un nominācijai Basketbola Slavas muzejā.

Muzeja cilvēki izstādi veidoja kopā ar jubilāri. Uļa, pārskatot savu sporta saimniecību, smejoties, teikusi: „Nu ko jūs ar tām sudraba un bronzas medaļām darīsiet?! Tās jau nav vajadzīgas!” Un ekspozīcija pārvērtās par zelta izstādi – PSRS čempionātu, pasaules, Eiropas un Olimpisko spēļu zelta medaļas, diplomi, skaistas un vēsturiski nozīmīgas balvas (laikraksta “Naroden Sport” Eiropas kauss, TTT komandas balva – PSRS meistarsacīkšu uzvarētājai, Peru Basketbola federācijas goda diploms pasaules čempionei U.Semjonovai, Amerikas latviešu dāvana – Sieviešu Nacionālās basketbola asociācijas basketbola bumba, dāvana Baltijas Sieviešu basketbola līgas prezidentei, gredzens – dāvana par uzvaru laikraksta “Sports” aptaujā, FIBA Basketbola Slavas zāles dalībnieces gredzens u.c..); valsts apbalvojumi (Triju Zvaigžņu ordenis, Darba Sarkanā karoga ordenis, Ļeņina ordenis, Tautu Draudzības ordenis, Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidenta Žaka Roges dāvinājums – Olimpiskie apļi.), ielūgumi, akreditācijas kartes, zīmējumi, talismani un suvenīri. Leļļu muzejs priecātos, ieraugot tādu meitenīšu kolekciju no pasaules malu malām. Īpaši dārga Uļai ir Spānijas basketbola kluba “Tintoretto” prezidenta Antonio Hariņjo dāvana dzimšanas dienā – porcelānā veidots Arlekīns.

Skatītāji gūs brīnišķīgu ieskatu U.Semjonovas lielajā dzīves notikumā – uzņemšanas ceremonijā Basketbola Slavas zālē Springfīldā: ar neparasti skaisto goda balvu, apliecinājuma diplomu un daudziem citiem mazākiem un lielākiem priekšmetiem. Arī ar ceremonijas svētku tērpu – žaketi. 

Svētku tērpam līdzās būs arī basketbola darba tērpi – dažādu gadu TTT komandas, Latvijas PSR un PSRS izlases formas tērpi. No Minhauzena muzeja vaska figūru kolekcijas uz Latvijas Sporta muzeju atceļojusi arī pati Uļa tradicionālajā TTT meistarkomandas tērpā.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Basketbola muzeja krātuvi.

Izstāde būs aplūkojama līdz š.g. Ziemassvētkiem.

Semjonova ir divkārtēja Olimpiskā čempione, titulus PSRS izlases sastāvā izcīnot 1976. un 1980.gadā, trīskārtēja pasaules čempione, desmitkārtēja Eiropas čempione. Tāpat viņa triumfējusi pasaules Universiādes turnīrā un ir trīskārtēja Eiropas junioru čempione.

Savukārt klubu līmenī, kur viņa no 1967. līdz 1987.gadam pārstāvēja Rīgas TTT komandu, Semjonova 11 reizes triumfējusi Eiropas kausa izcīņā un 15 reizes kļuvusi par PSRS čempioni.

No 1970. līdz 1983.gadam viņa spēlēja arī Latvijas izlasē, četras reizes triumfējot PSRS tautu spartakiādē.

1993.gadā viņa tika uzņemta Pasaules basketbola Slavas zālē, sešus gadus vēlāk arī Sieviešu basketbola Slavas zālē, bet pirms desmit gadiem arī Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Slavas zālē.

Komentāri

Šai ziņai vēl nav komentāru


Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem