Izglītības un zinātnes (IZM) ministre Ilga Šuplinska ziņu aģentūrai LETA ir atklājusi, ka viņa ir rosinājusi apturēt finansējuma piešķiršanu sporta būvēm, līdzekļus novirzot pedagogu algām. Šuplinska aģentūrai LETA stāstīja, ka, vērtējot 2019.gada budžeta projektu, viņas uzmanību piesaistījuši 8,5 miljoni eiro, kas paredzēti vairākiem sporta objektiem.
Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) uzskata, ka šāds IZM ministres paziņojums ir pretrunā ar visas sporta jomas attīstību Latvijā, un situāciju ar pedagogu algām neatrisinās.
LOK norāda, ka šāds IZM ministres rosinājums nav pārrunāts ne ar atbildīgajām sporta organizācijām, ne pašvaldību pārstāvjiem un par to nav diskutēts Nacionālajā sporta padomē. LOK akcentē, ka pedagogu atalgojuma celšana ir viena no svarīgākajām IZM prioritātēm, taču šo problēmu nevar risināt uz sporta nozares attīstības, tajā skaitā sporta infrastruktūras rēķina.
“LOK vērš uzmanību, ka šie 8,5 miljoni eiro ir sadalīti starp vairākām pašvaldībām un to sporta infrastruktūru modernizēšanai un šī summa ir paredzēta tikai šajā, 2019.gadā,” izsakās LOK prezidents Aldons Vrubļevskis. “Nākamajos gados šāda summa budžetā nav paredzēta, līdz ar to, šāds risinājums pedagogu algu celšanai būtu īstermiņa. Tas nozīmē, ka nākamajā gadā, lai atkal nodrošinātu pedagogu atalgojuma saglabāšanu attiecīgajā līmenī, nauda būtu jāmeklē citās IZM budžeta sadaļās. Nevar risināt vienu problēmu, radot pilnīgi citu.”
“LOK ir veikusi Olimpisko centru Valmierā, Liepājā un Ventspilī aptauju un noskaidrojusi, ka valsts līdzfinansējums šo centru attīstībā dažos gadījumos sasniedz pusi no nepieciešamās summas, citos gadījumos tas ir pat mazāks par 25%,” atklāj LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers. “Piemēram, izmaksas BMX trases būvniecībai Valmierā 2019.gadā tiks pilnībā segtas no pašvaldības budžeta līdzekļiem, aizņēmuma veidā. No kopējā 2019.gadā paredzētā finansējuma Jāņa Daliņa stadiona pārbūves projektam, EUR 2 800 000 apmērā tiks segti no valsts budžeta līdzekļiem, kas piešķirti ar 2019.gada 25.janvārī noslēgto sadarbības līgumu starp IZM un pašvaldību un, ņemot vērā Ministru kabineta rīkojumu. Atlikusī summa EUR 9 049 696 apmērā tiks segta no pašvaldības līdzekļiem, aizņēmuma veidā.”
LOK akcentē, ka sporta infrastruktūras attīstībai un sporta pasākumiem ir vairāki ieguvumi, ko var dalīt trijās lielās grupās: sociālā ietekme – mudina iedzīvotājus sadarboties, iesaistīties, stiprinās sociālās saites, vēlme apvienoties un pierādīt sevi kā stipru sabiedrību. Politiskā ietekme – starptautiski sporta pasākumi un sporta infrastruktūra uzlabo valsts starptautisko tēlu, pievērš uzmanību dažādās mērķauditorijās, t.sk. investoru vidē, valstij. Ekonomiskā ietekme – sporta pasākumu, nometņu, sacensību apmeklētāji rada papildu plūsmu valstī un pilsētās. Līdzjutēji un sportisti tērē naudu Latvijā, izmantojot vietējos pakalpojumus, veikalu piedāvājumus un tiek pagarināta tūrisma sezona.
Radušos situāciju, kā arī citas sporta politikas aktualitātes, LOK vadība kopā ar citām vadošajām sporta organizācijām ar IZM ministri Ilgu Šuplinsku pārrunās 25.februārī, kad LOK prezidents Aldons Vrubļevskis un LOK ģenerālsekretārs Žorzs Tikmers tiksies ar ministri.
Latvijas Olimpisko komiteju atbalsta ģenerālsponsori SIA “Latvijas Mobilais telefons” un AS “Latvijas Valsts Meži”; LOK sponsori – AS “Grindeks” un “4F”; LOK sadarbības partneri VAS “Latvijas Dzelzceļš” un VAS “Starptautiskā lidosta “Rīga””.